Pijamalı Nefer

Yaklaşık 1.5 senedir alarmını işe başlama saatinden yaklaşık 5 dakika önceye ayarlayan biri olarak çevremdeki arkadaşlardan “moruq senin hayat tam kebab ha” şeklinde yorumlar alıyorum. Sanırım evden çalışma olayı dışarıdan epey çekici geliyor ki her girdiğim ortamda hep bu konu ile alakalı sorular geliyor.

Bende direk bunu posta döküp en ince ayrıntısına kadar anlatmak yerine link atmaya karar verdim 🙂 Hatta bu posta ait linkin QR kodunu üretip konu açıldığında direk masaya fırlatacağım.

Neyse sektörden olsun veya olmasın insanlara hep cazip gelen remote çalışma olayı hakkında bende tecrübelerimi yazayım.


Ulaşım ve giyim sorununuz yok!
Evet her sabah işe başlama saatinden çok çok önce arabanızı çalıştırmanıza ve şirkete doğru giderken trafik var mıdır acaba diye düşünmenize gerek yok. Daha da geriye gidelim hatta. Mesaiden saatler önce uyanıp yataktan çile ile kalktıktan sonra, bugün ne giyeyim derdiniz de olmuyor . Benim gibi masanızı yatağınızın yanı başında tutarsanız 2 adım sonra ofisinizde oluyorsunuz. Bu da sizin daha enerjik olmanıza ve rahat çalışmanıza olanak sağlıyor.


Mobil’siniz!
Ofisteyken en fazla tuvalet veya öğle yemeği için dışarı çıkabiliyorsunuz. Onun haricinde zaten aynı masada aynı kişiler ile çalışıyor olacaksınız. Mesai saatleri içinde sahil kenarında çay içme fikri sizin için hayal oluyor. Ama remote çalışıma sisteminde böyle bir imkansızlık yok. Alın laptop’unuzu ve istediğiniz mekanda rahat rahat çalışın!

Geze geze çalışma konusunda daha çok fikir sahibi olmak istiyorsanız Çirkin Kral Ömer Çıtak instagram hesabını takip edebilirsiniz.
Link : https://www.instagram.com/birazdaburadacalisalim/

Özgürsünüz!
İstediğiniz mekanda çalışmanın dışında mesai saatleri içinde de özgür olacaksınız. Ayaklarınızı rahat rahat uzatabilirsiniz, istediğiniz müziği kulaklık takmadan yüksek ses ile dinleyebilirsiniz, masanızın başında sigaranızı yakıp dilediğiniz abur cubur’u tüketebilirsiniz .Dezavantajları :
Fiziksel ortamınızda işe başlarken günaydın, çıkışta iyi akşamlar diyebileceğiniz veya çalışmaya ara verdiğiniz vakit şakalaşıp gülebileceğiniz birileri maalesef yok. Aslında bazıları bunun sadece evde çalışırken zor olacağını düşünüyor. Kafede yada başka bir mekanda çalışırken durum bundan kötü. İnsanlar kahve içip muhabbet ederken siz bunları göre göre bilgisayarınızdan kafayı kaldırmıyorsunuz.

Remote sistemde ofisten çıkınca çalışma ne yazık ki bitmiyor. Özel hayatınız ve iş hayatınız arasındaki dengeyi çok dikkatli kurmanız gerekiyor. Eğer tembellik edip işi sarkıtırsanız mecburen gece geç saatlere kadar masa başında kalacaksınız ve dolayısı ile size ait olan zamanı yok edeceksiniz.

Sürekli bir dijital ortamın içinde olduğunuz için mesai biter bitmez kendinizi dışarı atıp arkadaşlarınız ile vakit geçirmezseniz depresyona ve yalnızlığa davetiye çıkarıyorsunuz.

Sabah gene aynı yerde işe başlayıp aynı yerde sonlandıracağınız için bir süre sonra tüm özel hayatınız bulamaç haline gelecektir. Bu yüzden “bi bölüm asmalı konak izleyem sonra devam edem” , “Az şekerleme yapam akşam devam edem” veya “hallederem, yaparam, ederem” gibi söylemlerden uzak durun. Planlı olun işinizi zamanında bitirin. Ve kalan vakti kendinize ayırın. Bu arada kendinize vakit ayırma kısmını biraz daha detaylandırmak istiyorum. PC üzerinden çalıştığınız için mesai sonrası da PC başında olmanızı pek yararlı bulmuyorum . Yani iş bitince 2 el oyun atıp veya sosyal medya üzerinde takıldığınız zaman kendinize vakit ayırmış olmuyorsunuz. Bilgisayarınızı hemen kapatın ve o dijital ortamdan uzaklaşın. Kitap okuyun ailenize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Dışarıya çıkıp hava alın. Bol bol gezin.